Korupce je podstatou současného politického systému.

18.10.2013 21:45

Současná aféra není ničím překvapivým, naopak překvapivé je, že politickou korupci a zneužívání moci policie a soudy řeší. Nicméně vše má nějakou příčinu.



Současný politický systém je založen na konkurenčním boji firem, kterým se říká politické strany. Volebního úspěchu politické strany dosahují především na základě marketinkových kampaní a manipulací veřejného mínění. Úspěch těchto aktivit, kterými strany získávají „trh“ je závislý především na objemu finančních prostředků investovaných do práce marketinkových agentur a firem na ovlivňování veřejného mínění. Média se také chovají tržně, a proto podporují zejména ty, kteří u nich nejvíce inzerují. 

Každý investor investuje kvůli zisku, nejinak je tomu u investic do politických stran. Volební úspěch politických stran je základním prostředkem k získání podílu na státním rozpočtu. Čím větší politický úspěch, tím větší podíl na rozhodování o rozpočtu. Rozhodováním o rozpočtu je realizován finanční zisk pro investory. 

ODS A ČSSD jsou strany, které do politiky vstoupily s politickými ideály. Trh však tyto strany postupně změnil, a staly se z nich firmy. Pro jejich přežití to bylo nutné. Strany, které se nepodřídily vůli investorů ztratily šanci na úspěch. Zelení se do sněmovny dostali nakrátko jen kvůli propojení s byznysem. To však nebylo ve straně plně akceptované, což vyvolalo vnitřní spory, ve kterých se zmítají dodnes. 

Trh se neustále vyvíjí, do byznysu v posledních parlamentních volbách vstoupili noví hráči. Nová firma TOP09 vznikla na základě přímých a značných investic. Na politický trh vstoupila firma podobně jako k nám vstoupily korporace podporované nadnárodním kapitálem. Najaly si nejlepší profesionály na marketing a ovlivňování veřejnosti. Vedle nich do hry vstoupili i místní investoři, ti však nemají tolik peněz, a získání trhu řešili typicky česky - amatérsky s vlastní výpomocí. I to však stačilo k získání příslušného podílu. Obávám se však, že neustáli tlak konkurence a jejich investice byla ztrátová. 

Jak to souvisí s dneškem? Nyní sledujeme jak končí jedna z lokálních firem (ODS). O procesování finančních toků se starají „podnikatelé“, kteří bojují i mezi sebou. Když v roce 2008 odvolal Topolánek ministra dopravy Řebíčka a na jeho místo dosadil Rittigova poskoka Bendla, vyvolal vážný problém. Rittigovy právníci velice rychle přesměrovali stamilionové finanční toky, čímž došlo k narušení dohod, které uzavřeli Janoušek s Tvrdíkem a Řebíčkem. Dotčení si další znehodnocování své investice nenechali líbit a Topolánkovu vládu shodili. 

Nyní se situace opakuje. Nečas instaloval Bendla na ministerstvo zemědělství a Rittig se svým agresivním apetitem začal poškozovat jiné investory. Ti si to zřejmě opět nenechali líbit. Proto nyní sledujeme současnou Nečasovu aféru. Tentokrát jsou však v ohrožení i zájmy dalších lokálních kmotrů, jejichž éra zřejmě končí. 

Pokud někdo doufá, že se po pádu vlády něco změní k lepšímu je naivní. Jediná změna zřejmě bude, že v korupční soutěži opadne vliv kmotrů a politiky budou řídit bossové, kteří disponují řádově větším kapitálem. Zakázky jako Temelín jsou obvykle realizovány s nadstandardním ziskem. Ostatně proto jejich získání ovlivňují i lidé jako Obama nebo Putin, oni také potřebují investory.